Klasyfikacja wyższych uczelni jest prowadzona przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą" od 1999 roku i od początku cieszy się uznaniem maturzystów, pracodawców, władz państwowych i środowiska akademickiego. Uroczyste ogłoszenie wyników odbywa się zawsze w maju, tuż przed zakończeniem matur. W czołówce rankingu od wielu lat znajdują się uniwersytety: Warszawski i Jagielloński. Po uwzględnieniu kierunku studiów - matematyki - na wysokich miejscach plasują się też uczelnie wrocławskie: Uniwersytet i Politechnika.
Wrocławskie sukcesy
Ogólnopolski Ranking Szkół Średnich
Od 1998 roku w połowie stycznia publikowany jest Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw i Rzeczpospolitej. Jest przygotowywany z myślą o uczniach VIII klas SP, którzy wkrótce staną przed wyborem drogi dalszej edukacji. Metodologia tworzenia tego rankingu jest z roku na rok doskonalona, aby lepiej pokazać polską edukację w różnych jej aspektach. Kapituła ocenia szkoły na podstawie liczby finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych oraz jakości zdawania egzaminów maturalnych.
Nagrody główne PTM
Polskie Towarzystwo Matematyczne co roku przyznaje trzy nagrody główne: dla Młodych Matematyków, im. Stefana Banacha za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych oraz jedną z dwóch - im. Samuela Dicksteina za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki lub im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki. W roku 2013 aż dwie z nich trafiły do Wrocławia. Ich laureatami zostali Małgorzata Mikołajczyk i Jacek Świątkowski z IM UWr.
Nagrody im. Stefana Banacha
Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk - jest patronem kilku wyróżnień matematycznych przyznawanych w Polsce: Międzynarodowej Nagrody (Banach Prize) za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych (przyznawana od 2009 z przerwą w latach 2018-2020), nagrody głównej PTM za dorobek naukowy (przyznawana od 1946), międzynarodowego medalu (przyznawany od 1992) oraz nagrodę Fundacji mBanku - Studenckiego Stefcia (przyznawana od 2016).
Stypendia ministra dla młodych matematyków
W roku 2022 stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w dziedzinie matematyki zdominowali wrocławianie z IM UWr, zdobywając aż trzy z pięciu stypendiów w dziedzinie nauk ścisłych. Powędrowały one do Agnieszki Hejny (abs. XIV LO Ww), Michała Marcinkowskiego(abs. III LO Ww) i Grzegorza Świderskiego (abs. I LO Racibórz).