Medal dla wrocławskiego astronoma!

Data ostatniej modyfikacji:
2009-08-3
Autor: 
Michał Śliwiński
nauczyciel w III LO we Wrocławiu

W grudniu w Tajlandii odbyła się I Międzynarodowa Olimpiada Astronomii i Astrofizyki. Polska ekipa utworzona z pięciu zwycięzców jubileuszowej, 50. polskiej Olimpiady Astronomicznej zajęła tam jako drużyna trzecie miejsce i święciła wielkie sukcesy, zdobywając dwa złote i trzy srebrne medale oraz wyróżnienie "najlepszy z teorii".

Wśród medalistów znalazł się uczeń wrocławskiej "Czternastki" - Witold Świątkowski, który pojechał tam jako laureat II miejsca naszej olimpiady krajowej i dopisał ten sukces do niebagatelnej listy poprzednich - udziału w finałach Olimpiad Matematycznej i Fizycznej, brązowego medalu na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu oraz trzykrotnego (!) członkostwa w polskiej reprezentacji na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej, gdzie w roku 2007 uzyskał wyróżnienie!

W Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki wzięło oprócz Polaków udział 82 zawodników z 20 państw. Zawody składają się z zadania obserwacyjnego, części dotyczącej analizy danych oraz zadań teoretycznych. W ogólnej klasyfikacji miejsce VI zajął Tomasz Smoleński z VI LO w Radomiu, a miejsce XV - Przemysław Bienias z I LO w Łodzi. Tomek okazał się jednocześnie najlepszym uczestnikiem w części teoretycznej.

Powitanie na lotnisku w Chiang Mai. Każdy dostał wieniec z kwiatów orchidei i konwalii. Pierwszy tajski posiłek. Do każdego dania trzeba było podchodzić z dużą ostrożnością.
Reprezentacja Polski podczas ceremonii otwarcia. Przejażdżka po kampusie uniwersyteckim.
Nie święci garnki lepią. Tutaj wyręcza ich Piotr Polesiuk z Wałbrzycha. Czas wolny na miejscu zawodów obserwacyjnych. Kilka godzin później były tu rozstawione lornetki i "teleskopy o zerowym powiększeniu", czyli plastikowe rurki przymocowane do statywów.
Obchody urodzin króla. Zwyczaj nakazuje ubierać się wtedy na żółto. Na szczęście organizatorzy dostarczyli uczestnikom odpowiednie do okazji koszulki. Zwiedzanie hodowli słoni. Okazuje się, że potrafią one malować lepiej niż niejeden człowiek.
Grupowe zdjęcie na najwyższym szczycie Tajlandii. Ceremonia wręczania nagród. Złoci medaliści, w tym dwaj Polacy.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony International Olympiad on Astronomy and Astrophysics: http://ioaa.info.

Warto odnotować, że podczas Olimpiady uroczyście obchodzono urodziny Ich Królewskich Wysokości: 80. - króla Bhumibola Adulyadeda i 84. - księżniczki Galyani Vadhana's. Król Bhumibol Adulyaded (czyli król Rama IX) jest aktualnie najdłużej urzędującą głową państwa na świecie (od 1946 roku).

Powrót na górę strony