Ogólnopolski Festiwal Gier Planszowych i Logicznych Gratislavia jest organizowany przez wrocławski Klub Gier Planszowych "Koloseum" i jest jedną z największych tego typu imprez w Polsce. Przyciąga ok. 1000 odwiedzających. W 2014 roku była to impreza towarzysząca największych w Polsce targów gier komputerowych Hall of Games odbywających się w Hali Stulecia. W 2016 roku impreza była organizowana w ramach mikrograntów ESK.
Imprezy popularnonaukowe
Wrocław Games Fest (XIV)
Współtwórcy festiwalu gier planszowych "Gratislavia" zapraszają na XIV edycję wydarzenia planszówkowego, ze stołami suto zastawionymi najnowszymi grami czołowych wydawców polskich i zagranicznych, w tym grami strategicznymi oraz logicznymi. Organizatorzy przewidzieli wiele konkursów z nagrodami. Ideą festiwalu jest promowanie współczesnych gier planszowych jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Wstęp na imprezę jest wolny.
Matematyka na Dolnośląskim Festiwalu Nauki (XXVII)
W dniach 14-21 września 2024 odbędzie się we Wrocławiu XXVII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest "Trenuj umysł". Tradycyjnie imprezy popularnonaukowe będą przygotowane przez przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką i ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Udział w imprezach festiwalowych jest bezpłatny.
Zimowa Szkoła Matematyki (XXXIV)
Organizowane od 1989 roku w górach Dolnego Śląska i Opolszczyzny przyciągnęły w sumie ponad 2500 młodych wielbicieli Królowej Nauk. Odbywają się z reguły tydzień po dolnośląskich feriach zimowych i oferują uczestnikom (licealistom i szczególnie uzdolnionym gimnazjalistom) interesujące wykłady i warsztaty, wycieczki w góry, kuligi, logiczne gry terenowe, wieczory z matematyką na wesoło i wiele innych atrakcji.
Kongres Młodych Matematyków Polskich (IX)
Umożliwia bezpośredni kontakt najzdolniejszych uczniów szkół średnich z wybitnymi naukowcami i ze sobą nawzajem. Odbywa się co 2 lata w różnych ośrodkach akademickich pod patronatem pierwszej damy RP. Uczestników typują kuratoria oświaty i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Każdy z może zgłosić referat, a najciekawsze zostaną wygłoszone podczas Kongresu.