Język matematyki


Redaktor działu:
Michał Śliwiński (msliw(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Precyzja języka

Nieprecyzyjny język rozmaitych ogłoszeń lub aktów prawnych jest zmorą każdego matematyka i większości logicznie myślących obywateli. Brak precyzji w formułowaniu poleceń i treści zadań bywa też zmorą wielu uczniów, którzy muszą się domyślać, "co autor miał na myśli". W artykule podajemy kilka przykładów o niejednoznacznej interpretacji. Zachęcamy do przesyłania kolejnych. 


A contrario

Dowód a contrario, inaczej apagogiczny, reductio ad absurdum lub nie wprost wprowadził do matematyki Hipokrates z Chios, a spopularyzował w swoich dialogach dydaktycznych Sokrates w V w. p.n.e. Jak poprawnie zapisać nazwę tego dowodu w języku polskim: "nie wprost" - razem czy osobno? Jaka reguła językowa tym rządzi?


Język z matematyki

W języku potocznym używamy na co dzień wielu zwrotów, które zaczerpnięte są wprost z matematyki. Na przykład rzecz niemożliwą do wykonania nazywamy kwadraturą koła. W artykule podajemy kilka podobnych przykładów przenikania matematyki do kultury masowej. Zachęcamy do dopisywania kolejnych.


Pons asinorum to most osłów

Co właściwie oznacza "most osłów" - czyli łacińskie pons asinorum, niemieckie Eselsbrücke czy angielskie donkey bridge lub asses bridge (ass to w brytyjskim angielskim właśnie osioł, choć w amerykańskim angielskim to coś innego i to znaczenie jest dziś bardziej rozpowszechnione). Obecnie jest to termin wieloznaczny. Najkrócej rzecz ujmując, jest to "przeszkoda dla głupców". Rzecz ma jednak głębsze matematyczne konotacje sięgające czasów Euklidesa, czyli ok. 300 lat p.n.e.


Grzechy główne podzielności

Wiele błędów matematycznych i językowych pojawia się przy okazji omawiania zagadnienia podzielności (np. formułowania cech podzielności i definicji liczb pierwszych). Spotykamy je na stronach internetowych, na lekcjach matematyki, a nawet w podręcznikach. Warto zapoznać się z nimi po to, by z nimi skutecznie walczyć, poprawiać, gdy się pojawią, i wystrzegać się ich popełniania samemu.

Powrót na górę strony