W artykule proponujemy samodzielne wykonanie pudełka w kształcie graniastosłupa czworokątnego o podstawie trapezu oraz ostrosłupa prostokątnego ściętego z jednej siatki. W obu przypadkach jest ona sprytnie przemyślana i dobrze zabezpiecza przed wypadaniem zawartości.
Giełda pomysłów
Wielościany z mieszadełek
Prezentujemy kolejny pomysł na budowanie modeli wielościanów z nieoczywistych, ale łatwo dostępnych materiałów. Ich składanie jest bardzo proste, ale taka technika wykonywania modeli narzuca pewne ograniczenia: można w ten sposób budować wielościany, w których każdym wierzchołku schodzą się po trzy krawędzie, a kąty wielokątów na ścianach nie są zbyt ostre. Za to otrzymane modele są bardzo trwałe.
Pudełka z siatek
Do wykonania praktycznych i nietrudnych pudełek wykorzystamy możliwości, jakie daje program Poly Pro (do darmowego pobrania). Został on już opisany na Portalu. Przeanalizujemy wybrane modele i pokażemy, jak można wykorzystać ich siatki do skonstruowania wielościennych pojemników.
I Know Maths
Gra oparta na mechanice popularnej gry towarzysko-wiedzowej I Know dostosowanej do użytku w klasie (grupa ok. 20-30 osób) i o tematyce związanej z matematyką, jej historią i ciekawostkami matematycznymi. Gra nie służy sprawdzaniu już posiadanej wiedzy, ale jej budowaniu i rozwijaniu matematycznych zainteresowań.
Budowanie wielościanów z klocków
Wiele szkół ma na wyposażeniu różne rodzaje klocków geometrycznych (przykładowe są opisane w dziale Pomoce naukowe). Można je wykorzystać do samodzielnego budowania modeli przez uczniów, ale kolekcja wielościanów pojawiających się w programie nauczania szkolnego jest mała, ich budowanie jest raczej działaniem odtwórczym, w niewielkim tylko stopniu rozwijającym kreatywność, pomysłowość, logiczne myślenie i wyobraźnię geometryczną.