Vademecum


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Gratislavia (XXVII)

Ogólnopolski Festiwal Gier Planszowych i Logicznych Gratislavia jest organizowany przez wrocławski Klub Gier Planszowych "Koloseum" i jest jedną z największych tego typu imprez w Polsce. Przyciąga ok. 1000 odwiedzających. W 2014 roku była to impreza towarzysząca największych w Polsce targów gier komputerowych Hall of Games odbywających się w Hali Stulecia. W 2016 roku impreza była organizowana w ramach mikrograntów ESK.


Mały Pitagoras

To międzyszkolne kółka matematyczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ich celem jest usprawnienie logicznego myślenia, rachowania i wyobraźni geometrycznej u dzieci oraz przygotowanie do popularnych konkursów matematycznych. Zajęcia odbywają się w grupach maksymalnie 15 osobowych. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Prowadzący ma duże doświadczenie w tego typu pracy z dziećmi.


Children's Mathematical Education

Międzynarodowe konferencje CME są organizowane w Polsce co 2 lata. Trzecia edycja odbędzie się w dniach 2-5 lipca 2012 na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tematem spotkania będzie "Uogólnianie na wszystkich poziomach educkacji matematycznej", a zajęcia koncetrować będą się na nauczaniu matematyki dzieci w wieku od 3 do 16 lat.


Uniwersytet Dzieci

Jest to cykl wykładów popularnonaukowych i warsztatów z różnych dziedzin nauki przeznaczonych dla maluchów w wieku od 7 do 12 lat. Ich celem jest uzupełnienie edukacji szkolnej i rozwijanie dziecięcej ciekawości, intelektu oraz twórczego potencjału przez zabawę i wczesny kontakt z zagadnieniami naukowymi. Pomysł wzorowany jest na nauczaniu akademickim. Dzieci otrzymują indeksy, a po ukończeniu kursu - dyplomy magistrów UD.


Indoktrynacja a żywotność dziecka

Człowiek jest częścią natury. Rodzi się i rozwija dzięki siłom, w które wyposażyła go natura, ale i dzięki uczuciom rodzicielskim (też przecież będącym częścią natury). Także opiekuńczość tkwiąca w psychice przedszkolanek i nauczycieli nauczania początkowego, jest darem natury. Pochodną tych przymiotów jest duch twórczości (również naukowej), jeśli owa twórczość nie kieruje się karierą, chęcią błyszczenia, nie jest objawem obłędu, lecz szczodrości, chęcią obdarowania społeczeństwa. Przymioty te charakteryzują się działaniem, a nie mówieniem o działaniu. Owe dary natury są największym sprzymierzeńcem edukacji. Jednak dzisiejsza edukacja zagubiła je mędrkowaniem pedagogiki i psychologii, pseudonaukowością i socjotechniką.

Powrót na górę strony