Matematyczne origami


Redaktor działu:
Sylwia Szczęsna-Cichoń (cichon(at)kn.pl)
nauczycielka w SP 107 we Wrocławiu


Kolorowe pudełka

Kolejna porcja pudełek, tym razem nie w technice origami (modele wymagają użycia nożyczek i kleju). W artykule znajduje się kilka gotowych szablonów i krótka instrukcja ich montażu. Pudełka są stosunkowo łatwe do wykonania i powinny się udać nawet przy niezbyt precyzyjnym sklejeniu. Najciekawsze jest, że w tej technice w prosty sposób można zaprojektować i stworzyć pudełko w dowolnym kształcie.


Pudełko z siatki

W technice origami można wykonać rozmaite rodzaje pojemników w kształcie graniastosłupów (np. sześciokątnego lub ośmiokątnego). Tym razem takie pojemniki (wraz z pokrywkami) wykonamy z wymyślnych siatek. Po ich wycięciu będziemy używali już tylko składania, bez nacinania i klejenia.


Kusudama

Kusudama to japońska ozdoba robiona np. ze sztucznych kwiatów lub papieru, często z wykorzystaniem technik origami. Czasami doczepia się jej od spodu długie, kolorowe wstążki. Poszczególne elementy są zszywane lub klejone, co jest niezgodne z zasadami origami, jednak ze względu na sposób wykonania i powtarzalność elementów, kusudama uważana jest za prekursora origami modułowego.


Zaplatane bryły

Bryły zaplatane z pasków papieru były tematem seminarium wyjazdowego I3 w 2018 roku. Zajęcia prowadzone były przez Piotra Pawlikowskiego - nauczyciela matematyki w I LO w Kluczborku, najlepszego z polskich modelarzy matematycznych. Jest on też autorem projektów wszystkich prezentowanych niżej szablonów. Chociaż  bryłki wyglądają na proste do wykonania, wymagają jednak cierpliwości i pewnej sprawności manualnej, ale efekt jest uroczy.


Moduł krawędziowy

Tym razem zachęcamy do budowania brył, bazując nie na ich ścianach, ale na krawędziach. Moduły nie przypominają za bardzo krawędzi wielościanu, bo nie mają regularnego kształtu odcinka, dlatego z gotowego modelu czasem trudno odgadnąć, jaką bryłę przedstawia, ale tym bardziej jest on efektowny

Powrót na górę strony