O symetrii w świecie przyrody ożywionej pisaliśmy już w tekście "Symetria wśród motyli". Poniżej prezentujemy galerię zdjęć utalentowanego wrocławskiego fotografika, miłośnika ornitologii, ucznia Gimnazjum nr 17 - Mateusza Piesiaka. Mimo młodego wieku ma on na koncie m. in. zwycięstwo w największym międzynarodowym konkursie fotograficznym Wildlife Photo 2011. Życzymy mu wielu równie spektakularnych sukcesów i z tym większą przyjemnością zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.
W przyrodzie
Liczydło górskie
Ta piękna roślina z grupy konwaliowych nie bez powodu nosi swoją matematyczną nazwę. Jej owoce przywodzą na myśl ułożone w rzędach dziesiętnych koraliki szkolnego liczydła. Jest unikatowa w skali Europy, rośnie jednak m.in. na Dolnym Śląsku. Podlega ścisłej ochronie. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a pełnię swojej krasy osiąga w okresie owocowania pod koniec lata.
Spiralny świat muszli
Jedną z bardziej interesujących realizacji matematycznych idei w przyrodzie są muszle wytwarzane przez liczne gatunki mięczaków. Od milionów lat pojawia się na nich wciąż ten sam charakterystyczny rysunek spirali równokątnej. Jakie własności magicznej krzywej sprawiły, że właśnie ten kształt upodobała sobie przyroda?
Pięciokąty foremne w ogrodzie
Co szczególnego kryje się w foremnych pięciokątach (wypukłym i wklęsłym, zwanym pentagramem)? Wiadomo, występuje w nich "złota proporcja", to jest taki podział odcinka na dwie części, w którym stosunek całego odcinka do większej części podziału równy jest stosunkowi większej części do mniejszej. Złoty podział występuje powszechnie w przyrodzie, a zwłaszcza tam, gdzie występują foremne pięciokąty.
Symetryczny świat motyli
W świecie przyrody ożywionej symetria nie jest przypadkiem. Czasem po prostu pomaga żyć. Jednym uchem nie dałoby się tak precyzyjnie zlokalizować źródła dźwięku, a jednym okiem - tak dokładnie oszacować odległości. Chyba żadne inne zwierzę nie realizuje idei symetrii osiowej w przyrodzie w sposób tak doskonały jak motyle.