Eksperymenty


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Wielościany z blaszek

Tym razem proponujemy wykonanie wielościanów z perforowanych blaszek typu „Mały konstruktor”. Pewnym utrudnieniem jest fakt, że są one sprzedawane jedynie w zestawach wraz z instrukcją samodzielnego montażu konkretnego modelu (niekoniecznie matematycznego), jednak na rynku jest dostępnych wiele tego typu zestawów różnych producentów. Najczęściej spotykane to: „Mały konstruktor” polskiej firmy Alexander, niemiecki „Eitech” oraz rozmaite produkty chińskie.


Pudełko trójgraniaste

W artykule proponujemy samodzielne wykonanie pudełka w kształcie graniastosłupa czworokątnego o podstawie trapezu oraz ostrosłupa prostokątnego ściętego z jednej siatki. W obu przypadkach jest ona sprytnie przemyślana i dobrze zabezpiecza przed wypadaniem zawartości.


Sześcian bez kleju

Tym razem proponujemy złożenie modelu sześcianu ze specjalnej siatki, ale bez użycia kleju. Nie jest to aż tak łatwe, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wymaga cierpliwości i zręczności manualnej. Ale wszystko jest kwestią wprawy. Kiedy się jej nabierze, można produkować kostki taśmowo (także zespołowo) i złożyć z nich... piramidę schodkową. A już od czasów starożytnych wiadomo, że budowanie piramid nie jest proste.


Wielościany z mieszadełek

Prezentujemy kolejny pomysł na budowanie modeli wielościanów z nieoczywistych, ale łatwo dostępnych materiałów. Ich składanie jest bardzo proste, ale taka technika wykonywania modeli narzuca pewne ograniczenia: można w ten sposób budować wielościany, w których każdym wierzchołku schodzą się po trzy krawędzie, a kąty wielokątów na ścianach nie są zbyt ostre. Za to otrzymane modele są bardzo trwałe.


Kolorowe pudełka

Kolejna porcja pudełek, tym razem nie w technice origami (modele wymagają użycia nożyczek i kleju). W artykule znajduje się kilka gotowych szablonów i krótka instrukcja ich montażu. Pudełka są stosunkowo łatwe do wykonania i powinny się udać nawet przy niezbyt precyzyjnym sklejeniu. Najciekawsze jest, że w tej technice w prosty sposób można zaprojektować i stworzyć pudełko w dowolnym kształcie.

Powrót na górę strony