Drużyna złożona z trzech studentów informatyki UWr, która jako jedna z dwóch (oprócz reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego) zakwalifikowała się do finału Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest 2010), zakończyła rywalizację na 14. miejscu - tuż za medalowym podium (ex aequo z reprezentacjami takich renomowanych amerykańskich uczelni jak Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytet Stanforda).
Mistrzostwa w programowaniu dla studentów odbyły się po raz pierwszy w roku akademickim 1976/77 i obejmowały tylko uczelnie z USA. W finale tegorocznej 34. edycji zawodów zakończonym 6 II 2010 na Politechnice w Harbinie (Chiny) brało udział 100 ekip, a w eliminacjach do mistrzostw - ponad 20 tysięcy studentów z 82 krajów. Eliminacje regionalne dla uczelni z Europy Środkowej (The Central European Programming Contest) odbyły się w XI 2009 na Uniwersytecie Wrocławskim. Startowały w nich ekipy z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do finału międzynarodowego zakwalifikowały się najlepsze dwie drużyny.
Wrocław na finale w Chinach reprezentowali: Władysław Kwaśnicki, Paweł Pająk i Przemysław Uznański. Ich opiekunami naukowymi są: prof. Krzysztof Loryś i Paweł Gawrychowski - triumfator tych samych zawodów z 2005 roku (wraz z Jakubem Łopuszańskim i Tomaszem Wawrzyniakiem zajęli 5 miejsce i zdobyli srebrny medal). Gratulujemy!
Polskie uczelnie kilkukrotnie odnosiły spektakularne sukcesy w finałach zawodów w programowaniu zespołowym. Przypomnijmy, że w latach 2003 i 2007 najlepszą drużynę informatyków na świecie miał Uniwersytet Warszawski, a w roku 2006 drugie miejsce i złoty medal zdobył Uniwersytet Jagielloński.
Tegoroczną rywalizację wygrali studenci z Uniwersytetu w Szanghaju, przed Uniwersytetem Moskiewskim i Tajwańskim. Reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego zajęła ósme miejsce i zdobyła srebrny medal. Wrocławianie, jako jedyni oprócz zwycięzców, rozwiązali najtrudniejsze zadanie zawodów i na dodatek zrobili to szybciej niż ekipa z Szanghaju. Otrzymali za to specjalne wyróżnienie podczas ceremonii ogłaszania wyników. Niestety, nie dokończyli jednego łatwiejszych zadań i to zadecydowało o losach ich medalu.
O finale zawodów rozegranym w 2012 roku w Warszawie piszemy tutaj. O sukcesie wrocławskich informatyków na finale w Tajlandii w 2016 roku piszemy tutaj.
O dolnośląskich zawodach w programowaniu zespołowym dla uczniów szkół średnich piszemy tutaj.