Wielościany z mieszadełek

Data ostatniej modyfikacji:
2022-02-15
Autor: 
opracowanie redakcyjne
Dział matematyki: 
geometria przestrzenna

Dotychczas na Portalu zachęcaliśmy już do budowania szkieletowych modeli wielościanów z różnych nietypowych materiałów. Były to m. in. wyciory do fajek (lub tzw. druciki kreatywne, choć są znacznie od wyciorów droższe), albo plastikowe rurki do napojów (które wkrótce mają być wycofane z użytku, warto się więc zawczasu w nie wyposażyć na zapas), a także patyczki higieniczne (puste w środku).

Kolejny pomysł na budowanie modeli wielościanów z nieoczywistych, ale łatwo dostępnych materiałów (przekazany przez Katarzynę Dymarę z UP Wrocław za pośrednictwem Joanny Jaszuńskiej  z IM PAN Warszawa) to modele z... mieszadełek do kawy lub herbaty. Oficjalnie mieszedełka plastikowe są już wycofane z handlu, więc może być kłopot z dostaniem ich w sklepach, ale nadal można je w miarę swobodnie kupić za pośrednictwem internetu.

 

Składanie modeli wielościanów z mieszadełek jest bardzo proste, trzeba tylko wyposażyć się we właściwe mieszadełka (z odpowiednimi dziurkami na końcach) i opanować ich łączenie w moduły po trzy widoczne na poniższym zdjęciu.

zdjęcia: Joanna Jaszuńska

 

Krótka prezentacja jak łączyć ze sobą mieszadełka: 

Takie moduły (reprezentujące wierzchołki wielościanów) łączy się już łatwo w ściany, przy czym każdą krawędź tworzą dwa mieszadełka.

Poniższy film pokazuje jak z przygotowanych wcześniej modułów zbudować dwunastościan. 

Taka technika wykonywania modeli narzuca jednak pewne ograniczenia: można w ten sposób budować wielościany, w których każdym wierzchołku schodzą się po trzy krawędzie, a kąty wielokątów na ścianach nie są zbyt ostre (np. z brył platońskich wychodzi ładnie dwunastościan foremny, a z brył archimedesowych - ścięte wielościany foremne). Modele są bardzo trwałe, chociaż te o dużych ścianach po pewnym czasie uginają się pod własnym ciężarem.

Ponieważ moduły są ruchome, dosyć łatwo przekształcić gotowy dwunastościan w zupełnie inną bryłę.

 

Zachęcamy Czytelników do podzielenia się własnymi pomysłami na mieszadełkowe wielościany.

 

dwunastoscian foremny ośmiościan ścięty
dwudziestościan ścięty ścięty sześcio-ośmiościan

 

 

Uwaga! Typowe materiały do tworzenia modeli wielościanów to papier, karton lub rozmaite klocki geometryczne. O modelach wykonywanych z papieru piszemy w dziale Matematyczne origami, o tych wykonywanych z kartonu - w dziale Galeria wielościanów, a różne rodzaje klocków geometrycznych (m.in. magnetyczne, Reko lub Zome) opisujemy w dziale Pomoce naukowe. O tym, jakie modele można z nich budować. mowa jest w artykule Budowanie wielościanów z klocków.

 

Powrót na górę strony