P.P.H.U. REKO Franciszek Styp-Rekowski
ul. Mechaniczna 2A, 70-708 Szczecin
tel. 91 46 06 450
www.reko.szczecin.pl
Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00
Jest to zestaw szkieletowych wielokątów do budowania brył. Zawiera 180 klocków w kształcie trójkątów równobocznych, kwadratów, pięciokątów foremnych i sześciokątów foremnych, wszystkie, rzecz jasna, o jednakowych krawędziach. Spośród innych tego typu pomocy, Reko wyróżnia się łatwym, a jednocześnie niezwykle trwałym sposobem łączenia klocków. Pozwala on na budowanie brył wypukłych, wklęsłych, niejednospójnych i przestrzennych parkietaży.
Z zestawu Reko zbudować można komplet wielościanów platońskich i wiele brył archimedesowych (bardzo brakuje klocków 8-kątnych, a przydałyby się i 10-kątne oraz dwa rodzaje rombów do budowy różnych równoległościanów). Przy odrobinie sprytu można też z Reko złożyć pierwsze przybliżenia wielościanów fraktalnych.
Dobrym treningiem wyobraźni i sprawdzianem wiedzy o własnościach wielościanów jest odtwarzanie "z pamięci" wielościanów platońskich i archimedesowych (zwłaszcza ściętych i przyciętych wersji wielościanów platońskich oraz różnych graniastosłupów i antygraniastosłupów) a także brył do nich dualnych. Czy wszystkie można z takich klocków zbudować?
Dzięki specyficznemu kształtowi i sytemowi łączenia, klocki te świetnie nadają się do budowania siatek brył i badania, czy otrzymany model jest poprawny. Warto pokusić się o takie ćwiczenia np. z siatkami sześcianu, spośród których większość uczniów potrafi rozpoznać na ogół tylko dwie, lansowane przez większość podręczników ("krzyż" i "literę T"). Równie dużym zaskoczeniem jak istnienie innych siatek może okazać się dla uczniów fakt, że nie każde połączenie 6 kwadratów realizuje siatkę sześcianu. A zatem ile jest takich nieprzystających siatek? A ile jest ich dla czworościanu foremnego?