Opera matematyczna

Data ostatniej modyfikacji:
2016-11-10
Autor: 
Michał Śliwiński
nauczyciel w III LO we Wrocławiu
Poziom edukacyjny: 
gimnazjum

Pierwszy w historii utwór operowy o tematyce matematycznej powstał w 2006 roku, na zamówienie władz niemieckiego Halle, z okazji rocznicy 1200-lecia istnienia miasta. Niemiecki kompozytor Ingomar Grünauer napisał operę Cantor - mierzenie nieskończoności, poświęconą życiu i twórczości Georga Cantora, wybitnego matematyka, twórcy teorii mnogości, który przez 30 lat wykładał na Uniwersytecie w Halle.

Georg Cantor urodził się w 1845 roku w Sankt Petersburgu. Studiował w Darmstadt, Zurychu i Getyndze. W 1867 roku obronił doktorat z matematyki na Uniwersytecie w Berlinie. Do jego nauczycieli należeli: Karl Weierstrass, Ernst Kummer oraz Leopold Kronecker. Był też zaprzyjaźniony z Richardem Dedekindem.

Po ukończeniu studiów początkowo uczył w berlińskim gimnazjum, a potem przez ponad 30 lat był profesorem Uniwersytetu w Halle. Był jednym z twórców podwalin nowoczesnej matematyki, zwłaszcza teorii mnogości. Jego prace uporządkowały i rozwinęły teorię nieskończoności i usunęły wiele paradoksów związanych z tym pojęciem. Cantor zmarł w 1918 roku w sanatorium w Halle.

Na zdjęciu obok: gmach opery w Halle, gdzie miała miejsce prapremiera Cantora.

Opera Grünauera opowiada o losach Cantora i rozdźwięku między jego badawczą fascynacją a poniżeniami ze strony kolegów-naukowców. "To klasyczna tragedia." - mówi kompozytor. Opera niczym pełnometrażowy film przeskakuje między różnymi okresami życia Cantora, ukazując go podczas badawczych rozważań, w kręgu rodziny, przed trybunałem kolegów i autorytetów naukowych, a także w latach dziecięcych.

Na zdjęciu poniżej pomnik w kształcie sześcianu stojący w Halle przy Nietlebener Straße. Każda z jego ścian bocznych poświęcona jest innemu z profesorów uniwersytetu w Halle. Obok portretu Cantora znajduje się napis: "Georg Cantor - matematyk, twórca teorii zbiorów 1845-1918". Poniżej jest ilustracja metody przekątniowej dowodu nieprzeliczalności liczb rzeczywistych, słynny wzór 2^(alef zero) = (continuum) oraz aforyzm Cantora: "Istota matematyki tkwi w jej wolności".

Na zdjęciach obok pomnika dom przy Händelstraße 13 w Halle i znajdująca się na nim pamiątkowa tablica z tekstem: "W tym domu w latach 1886-1918 mieszkał Georg Cantor - profesor matematyki Uniwersytetu Halle-Wittenberg, twórca teorii zbiorów".

Czy ktoś wie?

Czy jest gdzieś link do nagrania filmowego tej opery lub do czegoś na ten temat? Potrzebuję do projektu. Dzięki z góry :)

Powrót na górę strony