październik 2015

Data ostatniej modyfikacji:
2015-11-28

Zad. 1. Słowo SALAMANDRA zawiera 4 samogłoski A i żadnej innej. Wskaż słowo w języku polskim, które zawiera co najmniej 6 samogłosek Y i żadnej innej. Czy potrafisz wskazać słowo, które zawiera tych samogłosek aż 8?

Zad. 2. Język polski jest zaliczany do grupy języków spółgłoskowych (w których spółgłoski stanowią wiecej niż 70% fonemów). Podaj przykład zdania, w którym występuje 6 spółgłosek z rzędu. Czy potrafisz wskazać przykład zdania, w którym jest ich jeszcze wiecej? 

Zad. 3. Homonimy to słowa różniące sie znaczeniem, chociaż ich wymowa i pisownia jest taka sama. Homografy to słowa, które mają taką samą pisownię, ale różną wymowę i znaczenie. Homofony to słowa, które mają taką samą wymowę, ale różną pisownię i znaczenie. Podaj w jezyku polskim przykład homonimu, homografu i homofonu. 

 

Wyniki: 

Maksymalną liczbę 3 pkt. uzyskali:
Jacek Bagiński - nauczyciel matematyki z Krakowa, Jakub Brojacz - VIII LO Katowice, Krzysztof Danielak - student informatyki przemysłowej na PWr, Małgorzata Gołdyn - I LO Jelenia Góra, Dawid Kubicki - student informatyki na UJ, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Maciej Paliga - VIII LO Katowice, Adam Stachelek - SP 301 Warszawa, Sabina Khady Sy - studentka nanotechnologii na UJ, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej i Marzena Wąsiewicz - informatyk, a obecnie gospodyni domowa z Kajetan.

2,5 punktu uzyskał Kacper Kipa z VIII LO w Katowicach. 

Po 2 pkt. otrzymali:
Krzysztof Bednarek - III LO Wrocław, Daria Bumażnik - II LO Jelenia Góra, Kamil Demczyszyn - Lotnicze Zakłady Naukowe Wrocław, Dariusz Jajeśniak - II LO Kraków, Ewelina Kosmala - ZS nr 1 Ostrzeszów, Kamil Krakowiecki - student anglistyki na UŚ i Lucyna Nazaruk ?.

Pozostali zawodnicy uzyskali poniżej 2 punktów.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Na przykład WYWYŻSZYŁYBYŚMY (6 liter Y), WYTYCZYŁYBYŁYBYŚMY (8 liter Y).

Zad. 2. W zdaniach MISTRZ Z PSZCZELARZEM POSZLI NA GRZYBY , ZNAJDŹ PUNKT, WZGLĘDEM KTÓREGO FIGURY SĄ SYMETRYCZNE, REJESTR PSTRY JEST lub ZMARZŁ PSTRĄG jest po 7 spółgłosek z rzędu. W zdaniu STO MALEŃSTW PSTRYKAŁO PALCAMI podanym przez Marzenę Wąsiewicz jest ich 8. Zdanie z 9 spółgłoskami podała Sabina Khady Sy: UBRAŁA STROJÓW KILKA WARSTW Z PSTROKATYMI OZDOBAMI. Podobne zdania ułożyli Jacek Bagiński i Dawid Kubicki. Reordzistą został Wojciech Tomiczek z 10 spółgłoskami z rzędu: Z ARESZTU ZBIEGŁ SPRAWCA PRZESTĘPSTW W SPSTROKACIAŁYCH SPODNIACH.

Zad. 3. Przykłady
homonimy: BAL - zabawa i kłoda, ZAMEK - ekler i budowla
homografy: CIS - nuta i drzewo, ZAMARZAĆ - zastygać i morzyć głodem
homofony: MORZE i MOŻE, BRÓD i BRUD, BÓG i BUG.

 

Zadanie 2

Takiego słowa Słownik Języka Polskiego nie dopuszcza.

Odp.

Jest to archaizm, ale dopuszczalny.

Powrót na górę strony