Zad. 1. Wyrażenie A ma się tak do B, jak C do ... - Uzupełnij.
1.1. A: Mógłbyś otworzyć okno? B: Nie mogę otworzyć tych okien. C: Chciałbyś zjeść ciastko?
1.2. A: Wszyscy gdzieś pójdą. B: Nikt nigdzie nie idzie. C: Wszyscy coś powiedzą.
1.3. A: Tomek jedzie z bratem. B: Pan Tomasz jechał z synem. C: Wojtek idzie z siostrą.
Zad. 2. W polszczyźnie mamy całkiem sporo par, a nieraz nawet trójek słów o identycznej wymowie, a różnej pisowni, np. "bóg"-"Bug"-"buk", "karz"-"kasz"-"każ", "lód"-"lud"-"lut", "marz"-"masz"-"maż", "wad"-"wat"-"VAT", "warz"-"wasz"-"waż", "wierz"-"wiesz"-"wież". Czy istnieją polskie słowa, które pisze się tak samo mimo różnej wymowy?
Zad. 3. Współczesny ołówek nie ma nic wspólnego z ołowiem, warzyw nie trzeba wcale warzyć (czyli gotować), a jarzyny to wcale nie jare zboża. Podobnie drops czy krakers to pojedyncze cukierki czy ciastka, mimo że w angielszczyźnie, z której przeszły do polskiego, były formami liczby mnogiej. Czechy jako państwo składają się z Czech, Moraw i Śląska, natomiast Holandia to dużo więcej niż dwie z niderlandzkich prowincji o takiej nazwie - Holandia Północna i Południowa. Podaj trzy inne językowe zmyłki - "pomyłki" w polszczyźnie.
Ligowe zadania z lutego znów były dość trudne. Na maksymalną notę (3 pkt.) oceniliśmy tylko rozwiązania Krystyny Lisiowskiej z Warszawy i Juliusza Brauna z Kielc. 2 pkt. zdobył Wojciech Tomiczek z Lipowej.
W czołówce Ligi Lingwistycznej są aktualnie:
- z 13 pkt. na 15 możliwych - Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy,
- z 12 pkt. - Juliusz Braun z LO św. Jadwigi w Kielcach,
- z 11,5 pkt. - Wojciech Tomiczek, inżynier (! - gratulujemy!) z Lipowej,
- z 11 pkt. - Michalina Sieradzka z XIV LO we Wrocławiu.
Wszystkim gratulujemy!
1.1. Nie chcę zjeść tych ciastek.
1.2. Nikt nic (równie poprawne: niczego) nie mówi.
1.3. Pan Wojciech szedł z córką.
Zad. 2. Np. Dania (państwo) i dania (potrawy) [dańja - dańa], (on) kopie - (te) kopie [kop'e - kopje], (ja) utopię - (tę) utopię [utop'e - utopje], (te) linie - (na) linie [lińje - lińe], (mój) Arabie - Arabię (Saudyjską) [arab'e - arabje], cis (drzewo) - cis (dźwięk), wymarza (= tworzy w marzeniach) - wymarza (= bardzo marznie).
Zad. 3. Piórnik nie służy do przechowywania piór (tym bardziej ptasich), Indianin nie ma wiele wspólnego z Indiami, kredka nie jest z kredy, piwo to nie wszystko, co pijemy, a piwnica nie służy już do jego przechowywania, powtarzać coś można nieraz nawet po raz piąty, nie tylko wtóry, "cherubin" to w oryginale pewna grupa aniołów (forma liczby mnogiej), "herbata" to "ziele herbaty", "tramwaj" - "linia tramwajowa"...