Zad. 1. W popularnej łamigłówce "obrazki logiczne" przedstawiono znane wrocławskie obiekty. Jakie?
a) b) c) d) e)
f) g) h)
Zad. 2. Kiedy Wrocław świętuje swoje świeto? Dlaczego wtedy i od kiedy? Kiedy świętował swoje święto we wcześniejszych latach? Dlaczego wtedy i od kiedy?
Zad. 3. Od kiedy przyznawane są tytuły honorowego obywatela Wrocławia? Kto otrzyma ten tytuł w czerwcu 2022? Ile kobiet otrzymało go do tej pory?
W tym miesiącu punkty zdobyli:
- 3 - Daria Bumażnik - chemik z Piechowic, Joanna Galik XIV LO Wrocław,
- 2,75 - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy,
- 2,5 - Kalina Jabłonkowska SP1 Siechnice,
- 2,25 - Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław.
Zad. 1. a) Wieża Matematyczna UWr
b) pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich
c) pomnik Mikołaja Kopernika
d) pomnik Atomu
e) sedesowiec
f) domy studenckie Kredka i Ołówek
g) fontanna Pamięci Wypędzonych
h) Park Mamuta
Zad. 2. Święto Wrocławia przypada na dzień św. Jana Chrzciciela - patrona miasta, katedry i archidiecezji wrocławskiej - obchodzony 24 VI. Termin ten został wprowadzony 15 VI 1991 uchwałą Rady Miejskiej I kadencji (pierwsze obchody odbyły się w 1992). W 1996 radni II kadencji podjęli decyzję, że święto będzie trwało kilka dni, a 24 VI będzie kulminacją obchodów. Idea kilkudniowego świętowania nawiązuje do hucznie obchodzonych w PRL Dni Wrocławia. Zgodnie z decyzją Rady Narodowej z 1956 odbywały się one na poczatku maja dla upamiętnienia wyzwolenia miasta i jego "powrotu do macierzy".
Zad. 3. Tytuły honorowego obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviensi Donatus) przyznawane są przez Radę Miejską od 1993 roku. Tradycja ta jest jednak znacznie starsza - ma już ponad 150 lat. Po raz pierwszy taki tytuł przyznano 13 VI 1870 w niemieckim Breslau. W okresie PRL (w latach 1945-1979) tytuły wręczano okazjonalnie (8 osobom), jednak honorowe obywatelstwa przyznane przed 1993 nie są dziś uznawane.
W roku 2022 tytuł otrzymała prof. Alicja Chybicka - onkolog, twórczyni Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przystanek Nadzieja". Poza prof. Chybicką honorowe obywatelstwo Wrocławia przyznano jeszcze pięciu kobietom. Były to:
- Urszula Kozioł - poetka (2009)
- Aleksandra Natalli-Świat - polityk, pośmiertnie (2010)
- Bente Kahan - śpiewaczka, popularyzatorka kultury żydowskiej (2017)
- Olga Tokarczuk - pisarka, noblistka (2019)
- Renata Mauer-Różańska - sportsmenka (2021)