- Papież dąży do jedności.
- Ma granice nieskończony. /GW 23.12.95/
- Tempo inflacji wzrasta bardziej powoli.
- Zmarnował stuprocentową sytuację...
- ME w PN 2008. Po meczu Szwajcaria - Turcja rozkład punktów w grupie jest następujący:
1. Portugalia - 6
2. Turcja - 3
3. Czechy - 3
4. Szwajcaria - 0
Do rozegrania pozostały tylko mecze Turcja - Czechy i Portugalia - Szwajcaria. Komentarz redaktora sportowego: Być może są jeszcze jakieś matematyczne szanse, by Szwajcaria awansowała. /TV Polsat/
- Za kilka lat egzamin dojrzałości w Polsce zdadzą wszyscy uczniowie. I ta tendencja będzie się utrzymywać, a nawet pogłębiać.
- Dążymy do tego, aby wszyscy uczniowie uzyskali wyniki powyżej średniej.
- Już za kilka lat maturę będą mieli wszyscy uczniowie. Absolwent z dyplomem dojrzałości będzie bardziej ceniony na rynku pracy. (bardziej od kogo?)
- Pi to liczba nieskończona. /radio ZET/
- Pola i objętości wszystkich figur wyrażają się liczbą pi. /radio ZET/
- Pole jakiej figury nigdy nie będzie liczbą całkowitą? Koła. /Milionerzy, TVN/
- Ile ścian ma kula? Jedną. /Milionerzy, TVN/
- W programie o UFO: Kręgi zbożowe mają kształt fraktali. Fraktal jest to wyższa forma matematyki, odpowiadająca naszej podświadomości. /radio ZET/
- Dziwna sprawa z tym masłem: Mlekovita zachwala swoje jako półtłuste, czyli teoretycznie mniej tuczące i lepsze dla zdrowia, a tłuszczu w nim 40 g i 372 kcal. W Śmietankowym Warmii tłuszczu co prawda 73%, ale nie podano, czy na 100 g, czy na całą kostkę, czyli na 200 g. Z Łaciatym to samo. Napis głosi minimum 82% tłuszczu. Ale na ile? Nie podano. Masło Stołowe z Sokołowa Podlaskiego - 73,5% tłuszczu. Znów nie wiemy, czy na 100 g, czy na kostkę. Zwyczajowo na opakowaniach podaje się ilość tłuszczu na 100 gramów, ale konsument ma prawo tego nie wiedzieć". /GW 24.08.2006/
- Zajął się hipotezą Pe-E kontra Pe-E (chodziło o hipotezę P kontra NP) /film "Wzór", TV Polsat/
- Rozmowa prezenterki TV z telewidzką:
- W tym roku finał WOŚP odbywa się po raz 18.
- A ja w czasie 1. finału miałam 18 lat.
- Cudownie, 18 do potęgi 18 to 18 silnia!
/Anna Popek w programie TVP "Pytanie na śniadanie", 08.01.10/
- Czy ktoś jest w stanie zbudować teorię, która wyjaśni, dla jakich n przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej - Stefan Jaworski - mówi "n milionów", a dla jakich "n miliony"? Dane eksperymentalne są następujące: 30 miliony, 17 milionów, 16 milionów, 14 milionów, 12 miliony, 8 miliony, 7 miliony, 6 miliony, 3 miliony...
Źródła:
I video na stronie
http://www.tvn24.pl/0,1663693,0,1,pkw-komorowski-prezydentem,wiadomosc.h...
I video na stronie
http://www.tvn24.pl/-1,1663892,0,1,jak-pkw-walczy-z-liczbami,wiadomosc.h...
- TVP wierzy w wymierność pi. Zobaczcie!
- Oznaczył ją cyfrą 1056...
/Jerzy Gruza, "Rok osła", Świat Książki, Warszawa 2011/
- Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej - Wojciech Hermeliński - czyta duże liczby. Brawo panie sędzio!
https://www.youtube.com/watch?v=FWST9sB7d0I (2 minuta filmu)
W oryginale jest OK
W serialu Wzór w wersji oryginalnej jest wersja P kontra NP. Tłumaczenie lektora jest wszystkiemu winne.
Jak zwykle
Jasna sprawa. Na ogół tłumaczenia dialogów filmowych na polski są do bani, a co dopiero, gdy trzeba rozumieć się na czymś fachowym. I dlatego staram się w ogóle nie oglądać seriali w TV, tylko lecieć po oryginałach.
Olimpiada w Vancouver
Gratulacje należą się dziennikarzom z redakcji sportowej TVP. Komentując potrzebę aklimatyzacji zawodników przed rozpoczęciem igrzysk stwierdzili, że polscy zawodnicy mogą mieć kłopoty ze zmianą czasu, bo różnica wynosi 9 godzin. Ale (podobno) najgorzej mają Japończycy, dla których ta różnica wynosi aż 17 godzin!
Super! Polacy muszą uważać podczas EURO 2012. Jeśli dane im będzie grać w Kijowie, będą musieli przyzwyczaić się do różnicy 23 godzin.
W radio
Rozmowa w studio radiowym na temat tego, jaka to słaba jest polska nauka. "Dobrze zorientowany" dziennikarz zwraca się do gościa: "Kiedy możemy się spodziewać, że polski naukowiec otrzyma Nobla na przykład z matematyki?" (bodajże RMF FM)
Moja kochana małżonka
Moja kochana małżonka, widząc jak się śmieję z tego, że "Pole jakiej figury nigdy nie będzie liczbą całkowitą? Koła. /Milionerzy, TVN/" powiedziała: "To głupota, bo przecież pole koła to jest pi·r2 i jak się weźmie r=10, to wychodzi 3,14·10·10 = 314 a to jest liczba całkowita". :)
Pole kola równe 1
"Pole jakiej figury nigdy nie będzie liczbą całkowitą? Koła. /Milionerzy, TVN/"
Szczególnie jak jego promień jest równy 1/√π.