Bezpieczeństwo na drogach

Data ostatniej modyfikacji:
2017-10-2
Dokument normujący: 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970980602

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 879)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040920879

Ustawa z dnia 6 września 2001 o transporcie drogowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 125, poz. 1371 ze zmianami)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20011251371

Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz.U. 1984 nr 53 poz. 272)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19840530272

 

Skrót postanowień: 

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych.

 

Wycieczka piesza

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi ustępując miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Zobowiązani są iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

Kolumna pieszych, składająca się z osób powyżej 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4 osób. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie lewą stroną jezdni, co najwyżej dwójkami, pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.

Zabrania się:

  • ruchu po jezdni kolumny pieszych w czasie mgły,
  • ruchu po jezdni kolumny pieszych w wieku do 10 lat w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • prowadzenia po jezdni kolumny pieszych przez osobę w wieku poniżej 18 lat.

 

Wycieczka rowerowa

Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni

Kierujący rowerem powinni jechać jeden za drugim, jak najbliżej prawej krawędzi drogi, zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Liczba rowerów jednośladowych jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15, a odległość między kolumnami rowerów nie może być mniejsza niż 200 m.

Wszyscy uczniowie muszą posiadać kartę rowerową motorową lub prawo jazdy. Nie wymaga się uprawnienia kierowania rowerem od osoby, która ukończyła 18 lat. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła 13 lat. Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły .

 

Wycieczka autokarowa

Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc. Przy każdych drzwiach powinien siedzieć opiekun. Obowiązkiem opiekuna jest poinformować uczniów o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy.

Prowadzący pojazd powinien posiadać świadectwo kwalifikacyjne kierowcy zawodowego oraz potwierdzenie sprawności technicznej autokaru (badanie techniczne autokaru przeprowadza się co 6 miesięcy). Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. W przypadku kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym dopuszczalne jest przedłużenie wymiaru czasu pracy do 10 godzin na dobę, które jest równoważone skróconym czasem pracy w kolejnych dniach. Po 6 kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin, oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin. Przerwa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie.

 

Powrót na górę strony