Czworościan z Zagłębia Ruhry

Data ostatniej modyfikacji:
2013-12-19
Autor: 
Piotr Pawlikowski
nauczyciel matematyki w ZSO w Kluczborku

Będąc na wakacjach w Niemczech, postanowiłem odwiedzić w Essen mojego znajomego Ulricha Mikloweita. Jest on autorem niesamowitych ażurowych modeli wielościanów, na zobaczeniu których "na żywo" bardzo mi zależało. Przy okazji zapraszam na wirtualny spacer po jego Ogrodzie wielościanów.

Essen to 9. pod względem liczby ludności miasto w Niemczech, główny ośrodek przemysłowy i handlowy Zagłębia Ruhry, duży port przeładunkowy nad rzeką Ruhrą i kanałem Ren-Herne. Bywalcom Portalu znane jest zapewne przede wszystkim z dorocznych Międzynarodowych Targów Gier Planszowych. W 2010 roku wraz z sąsiednimi miastami zagłębia Ruhry było Europejską Stolicą Kultury.

Jakież było moje zdziwienie, gdy zaraz po przyjeździe mój znajomy zaproponował mi małą wycieczkę do położonego nieopodal Bottrop i powiedział, że pokaże mi... czworościan. Czworościan nie wydawał mi się szczególnie atrakcyjnym celem wycieczki, ale zgodziłem się z uprzejmości. Gdy po kilkunastu minutach jazdy zobaczyłem drogowskaz z napisem Tetraeder (czyli czworościan), zmieniłem zdanie. Najwyraźniej miał to być bardzo szczególny czworościan, można powiedzieć - taki przez duże C.

Po chwili zatrzymaliśmy się na parkingu i pieszo ruszyliśmy na pobliskie wzgórze. Okazało się ono jedną z największych w Zagłębiu Ruhry... hałd. Ma 65 metrów wysokości i powstała w latach 70. XX wieku, a kilkanaście lat później została zagospodarowana, tzn. obsadzono ją drzewami i wytyczono ścieżkę rowerową na szczyt,  na który można się też dostać po liczących niemal 400 stopni schodach. Na szczycie hałdy w 1995 roku postawiono gigantyczny czworościan. Twórcą tej instalacji jest architekt prof. Wolfgang Christ z Darmstadt, a inspiracją do jej powstania był czworościan Siepińskiego – fraktal, o którym piszemy na Portalu tutaj.

Wchodzącym po schodach stopniowo ukazuje się on w całej okazałości. Konstrukcja zbudowana jest ze stalowych rur i ma ponad 50 metrów wysokości (ile to pięter?). Ustawiona jest na czterech betonowych kolumnach o wysokości 8 metrów. W czworościanie zamontowano trzy platformy widokowe, z których można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy. Najwyższa platforma podwieszona jest na wysokości niemal 40 metrów. Co prawda schody prowadzące na platformy są dobrze zabezpieczone, ale ze względu na ażurową konstrukcję całości osoby z lękiem przestrzeni mogą mieć pewne kłopoty z dostaniem się na górę i przebywaniem na platformach (są one ułożone z kratownic, przez które doskonale widać kilkadziesiąt metrów otwartej przestrzeni, jakie mamy pod stopami). Jednak nawet z zewnątrz, gdy twardo stoimy na ziemi, wielościan robi niezapomniane wrażenie. W nocy jest podświetlony, przez co jest widoczny z daleka i stanowi doskonały punkt orientacyjny w płaskim krajobrazie Zagłębia Ruhry. A że w Polsce, w tym także na Dolnym Śląsku, mamy sporo pokopalnianych hałd, może i u nas powstaną kiedyś podobne konstrukcje stanowiące nie lada atrakcję turystyczną.

Wszystkim, którzy będą przebywać w Zagłębiu Ruhry, gorąco polecam wizytę w Bottrop i zobaczenie czworościanu na własne oczy, a póki co zapraszam do obejrzenia serii zdjęć poniżej. Kliknięcie w miniaturę otwiera duże zdjęcie w nowym oknie. 

Na koniec jeszcze odrobina matematyki. Zadanie: przyjmując, że czworościan ma 50 metrów wysokości, oszacuj (na podstawie analizy zdjęć) długość rur, z których wykonana została ta konstrukcja.

    

   

   

   

    

Powrót na górę strony