październik 2024

Zad. 1. Na gałęzi drzewa rosnącego koło kościoła siedziały wróble. Po pierwszym uderzeniu dzwonu odleciało 50% wróbli, a po drugim także 50% i został jeden. Ile wróbli siedziało na gałęzi na początku?

Zad. 2. Ania z rodzicami nazbierała cały kosz grzybów. Po zważeniu okazało się, że kosz z grzybami ważył 5 kg. Ile ważyły grzyby, jeśli kosz był o 4 kg lżejszy od grzybów?

Zad. 3. Pięć kwadratowych działek, każda o obwodzie 24 m, połączono w jedną działkę prostokątną. Jaki był obwód nowej działki. Ile miała arów?

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Po drugim uderzeniu dzwonu odleciało 50% wróbli, a na gałęzi pozostał jeden, co oznacza, że 1 wróbel stanowi 50% tych pozostałych po pierwszym odlocie. Zatem przed drugim uderzeniem dzwonu na gałęzi siedziały 2 wróble. Ponieważ po pierwszym uderzeniu odleciało 50% początkowej liczby wróbli i pozostały 2 wróble, więc na początku na gałęzi siedziały 4 wróble.

Zad. 2. Skoro kosz jest o 4 kg lżejszy od grzybów, to grzyby są o 4 kg cięższe od kosza, więc ważą tyle co kosz i jeszcze 4 kg. Jeśli na jednej szali wagi ustawimy odważnik 5 kg, to zrównoważy ją szala, na której stoi kosz z grzybami albo (jeśli wyjmiemy grzyby z kosza) - 2 kosze puste i odważnik 4-kilogramowy. Oznacza to, że 2 kosze puste ważą 1 kg, czyli kosz waży 0,5 kg. Zatem same grzyby ważą 4,5 kg.

Zad. 3. Bok kwadratowej działki ma długość 24:4=6. Ponieważ działek jest 5 i jest to liczba pierwsza, aby połączyć je w prostokąt, trzeba je ustawić w jednym rzędzie (jak na rysunku poniżej). Obwód działki wynosi 12.6 = 72 m, a pole działki 36.5 = 180 m2. Ponieważ 1 ar to powierzchnia równa 100 m2, pole działki wynosi 1,8 ara.

 

Powrót na górę strony