listopad 2014

Data ostatniej modyfikacji:
2015-08-1

Zad. 1. D’ni to język wymyślony na potrzeby gier komputerowych Myst i Riven, który posiada własny system zapisu liczb (na przykład 17 to ). Poniżej podano dziesięć liczb zapisanych cyframi arabskimi oraz odpowiadające im symbole D’ni w przypadkowej kolejności. Dopasuj jedne do drugich.

6, 7, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 21, 23

Zad. 2. Dwanaście gruzińskich nazw stolic europejskich zapisano pismem mchedruli. Wiadomo, że cztery z nich to Helsinki, Berlin, Madryt i Amsterdam. Dopasuj te nazwy do ich gruzińskich zapisów w mchedruli oraz odszyfruj pozostałe nazwy stolic. (Aby powiększyć czcionkę, naciśnij klawisze "CTRL" i "+". Powrót przez "CTRL" i "-".)

1) კოპენჰაგენი

2) დუბლინი

3) პარიზი

4) რეიკიავიკი

5) ამსტერდამი

6) რიგა

7) ვარშავა

8) ბერლინი

9) ჰელსინკი

10) ლონდონი

11) მადრიდი

12) ოსლო

Zad. 3.  Odkąd komunikacja za pośrednictwem Internetu stała się popularna, na forach i czatach zaczęły pojawiać się propozycje, by uprościć system zapisu języka polskiego, np. przez opuszczenie znaków diakrytycznych – pisałoby się szybciej, a treść wypowiedzi pozostawałaby zrozumiała. Czy rzeczywiście słów, które wyglądałyby wówczas tak samo, a miały inne znaczenie, byłoby niewiele i nie utrudniałoby to komunikacji? Zapisane bez znaków diakrytycznych słowo JEZYK oznaczać by mogło zarówno język jak i jeżyka; LAKA – łąkę i lakę, a LUK – luk i łuk. Podaj pięć innych form bez znaków diakrytycznych, które odpowiadałyby dwóm słowom różniącym się znaczeniem i obecnością diakrytów, dwie takie, które odpowiadałyby trzem słowom i jedną taką, która odpowiadałaby aż czterem.

 

Wyniki: 

W listopadzie do Ligi Lingwistyki Matematycznej dołączyli: Joanna Bober i Patrycja Łukasik z GM 13 w Wałbrzychu, Kamil Demczyszyn z VI technikum we Wrocławiu, Lucyna Nazaruk z XVII LO w Warszawie i Tomasz Porębski z I LO w Krakowie oraz Jakub Ulfig i Kacper Zając z SP w Świętej Katarzynie.

Maksymalną liczbę 3 pkt. zdobyli w tym miesiącu: Jacek Bagiński - nauczyciel matematyki z Krakowa, Mieszko Baszczak - uczeń SP 301 Warszawa, Joanna Bober - uczennica GM 13 Wałbrzych, Kamila Bojar - uczennica ZSP Szprotawa, Daria Bumażnik - uczennica II LO Jelenia Góra, Kamil Demczyszyn - uczeń VI Technikum we Wrocławiu, Wiktoria Forystek - uczennica I LO Kraków, Jan Grzelak - uczeń II LO Opole, Ewelina Kosmala - uczennica ZS nr 1 Ostrzeszów, Magdalena Kozłowska - specjalistka ds. aplikacji z Warszawy, Kamil Krakowiecki - student filologii angielskiej na UŚ, Dawid Kubicki - student informatyki na UJ, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Sebastian Łątka - uczeń XIII LO Wrocław, Patrycja Łukasik - uczennica GM 13 Wałbrzych, Lucyna Nazaruk - uczennica XVII LO w Warszawie, Maria Paleczny - studentka matematyki z Krakowa, Tomasz Porębski - uczeń I LO Kraków, Tadeusz Porzucek - emerytowany nauczyciel matematyki z Gostynia, Jakub Ptak - uczeń SP 64 Wrocław, Wojciech Sichniewicz - nauczyciel z Wrocławia, Tomasz Skalski - student matematyki na PWr, Julia Skawińska - uczennica LO w Szprotawie, Sabina Sy - studentka nanotechnologii z UJ, Bruno Szczepanek - uczeń SP Święta Katarzyna, Jakub Tasiemski - uczeń I LO Kraków, Nela Tomaszewicz - uczennica XII LO Wrocław, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej, Marzena Wąsiewicz - informatyk, obecnie gospodyni domowa z Kajetan, Adam Wrzesiński - student oligofrenopedagogiki z Bielska-Białej.

2,5 pkt zdobyli: Krzysztof Bednarek - uczeń III LO Wrocław, Krzysztof Danielak - uczeń I LO w Jeleniej Górze, Katarzyna Rzęsikowska - studentka chemii z Komprachcic i Adam Stachelek - uczeń SP 301 z Warszawy. 

2 pkt zdobył Jakub Lis uczeń SP Chocianów.

Pozostali zawodnicy uzyskali mniej niż 2 pkt.

Po dwóch miesiącach I miejsce w Lidze z wynikiem 6 pkt na 6 możliwych zajmują: Jacek Bagiński, Kamila Bojar, Daria Bumażnik, Wiktoria Forystek, Jan Grzelak, Ewelina Kosmala, Magdalena Kozłowska, Kamil Krakowiecki, Dawid Kubicki, Krystyna Lisiowska, Sebastian Łątka, Jakub Ptak, Wojciech Sichniewicz, Tomasz Skalski, Julia Skawińska, Sabina Sy, Bruno Szczepanek, Jakub Tasiemski, Nela Tomaszewicz, Wojciech Tomiczek, Marzena Wąsiewicz i Adam Wrzesiński. Gratulujemy! 

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. A) 9, B) 14, C) 6, D) 11, E) 15, F) 23, G) 21, H) 16, I) 13, J) 7

Zad. 2.
1) კოპენჰაგენი Kopenhaga
2) დუბლინი Dublin
3) პარიზი Paryż
4) რეიკიავიკი Reykjavík
5) ამსტერდამი Amsterdam
6) რიგა Ryga
7) ვარშავა Warszawa
8) ბერლინი Berlin
9) ჰელსინკი Helsinki
10) ლონდონი Londyn
11) მადრიდი Madryt
12) ოსლო Oslo

Zad. 3. Możliwe przykłady: LOS – los i łoś, STRON – stroń i stron, PLOTEK – płotek i plotek, KAPIE – kąpie i kapie, BAK – bąk i bak, LEK – lek, łęk i lęk, KOLKA - kolka, kółka, kołka, LZA - łza, łzą, łżą, lżą, POL – pol, pól, pół i poł

 

Powrót na górę strony