Zad. 1. Jest takie miejsce na świecie, gdzie spotykają się czterej mężczyźni. Jeden ma wielkie kolana, drugi jest zdobywcą gór, trzeci pożera ziemię, a czwarty to grający na flecie podróżnik. Jest ich czterech, a są jak jeden mąż. Gdzie znajduje się to miejce i jak się nazywa?
Zad. 2. W analogicznym miejscu w Europie spotykają się dwa kościoły, wir i pieczara. Ilu liter L można doliczyć się w nazwie tej miejscowości?
Zad. 3. W Polsce analogicznych miejsc jest 3. Jedno z nich mieści się w woj. dolnośląskim. Jak się nazywa miejscowość, o którą pytamy?
Punktacja kwietniowa:
3 punkty: Tomasz Tomiczek z Lipowej; Marzena Wąsiewicz - nauczycielka matematyki z Kajetan; Kasper Przeznak – analityk ryzyka; Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy
2 punkty: Ignacy Włodarski (SP 36 Wrocław); Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr.; Agata Leśnicka - programistka z Gdańska
Zad. 1. Mowa o Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronuku-pokaiwhenuakitanatahu, wzgórzu w Nowej Zelandii.
Zad. 2. Nazwa wzgórza z zadania 1. jest najdłuższą jednowyrazową nazwą geograficzną na świecie (85 liter). Europejska analogia (tzn. najdłuższa jednowyrazowa nazwa geograficzna na kontynencie) to Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, nazwa miejscowości w północno-zachodniej Walii. Jest w niej 11 liter L.
Zad. 3. Najdłuższe jednowyrazowe nazwy miejscowości w Polsce to Jazgarzewszczyzna, Szymankowszczyzna i Wierzchosławiczki (wszystkie mają 17 liter). W woj. dolnośląskim leżą Wierzchosławiczki.