Zad. 1. W Instytucie Matematycznym UWr główne sale wykładowe noszą nazwy upamiętniające znanych wrocławskich matematyków. Rozwiąż poniższe zagadki, aby dowiedzieć się, jak nazywają się te sale. Jakich matematyków upamiętniają?
a) W PIERWSZEJ DZIESIĄTCE PIERWSZA LITERA
TWORZY DWUZNAK Z WCZEŚNIEJSZĄ O 5.
W OSTATNIEJ DZIESIĄTCE DRUGA LITERA
TWORZY DWUZNAK Z PÓŹNIEJSZĄ O 5.
b) W OSTATNIEJ DZIESIĄTCE OBIE LITERY
RÓŻNIĄ SIĘ O 3, A JEDNA Z NICH
TWORZY DWUZNAK Z OSTATNIĄ.
c) GDY CZYTASZ DWIE LITERY,
SŁYSZYSZ TYLKO JEDNĄ.
Zad. 2. Kiedy i gdzie we Wrocławiu pojawiły się pierwsze uliczne latarnie? Co stanowiło w nich źródło światła? Kiedy wprowadzono w mieście latarnie elektryczne?
Zad. 3. Gdzie zrobiono to zdjęcie? Jaka legenda jest z nim związana?
W kwietniu zawodnicy zdobyli następujące liczby punktów:
- 3 - Małgorzata Domagała (księgowa z Wrocławia), Krystyna Lisiowska (redaktor z Warszawy)
- 2,75 - Daria Bumażnik (II LO Jelenia Góra), Wojciech Tomiczek (inżynier z Lipowej), Dominik Zygmunt (student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ)
- 1,25 - Krzysztof Danielak (student informatyki przemysłowej na PWr).
Po siedmiu miesiącach Ligi prowadzą z wynikami:
- 20,75 pkt. - Małgorzata Domagała
- 19,75 pkt. - Krystyna Lisiowska
- 19,25 pkt. - Wojciech Tomiczek
- 18,25 pkt. - Daria Bumażnik
- 16 pkt. - Dominik Zygmunt
- 14,5 pkt. - Krzysztof Danielak
- 12 pkt - Kamil Demczyszyn.
Gratulujemy!
Zad. 1.
a) HS - audytorium Hugona Steinhausa
b) WS - audytorium Władysława Ślebodzińskiego
C) EM - audytorium Edwarda Marczewskiego
Zad. 2.
- Pierwsze latarnie uliczne we Wrocławiu były olejowe. Trzy pojawiły się na zachodniej pierzei Rynku (ówczesnym targu rybnym) w 1703 roku, a kolejne dopiero w 1741 roku.
- Oświetlenie gazowe po raz pierwszy wprowadził w 1843 roku w domu i w warsztacie przy ul. Rydygiera Heinrich Mainecke, który zawodu uczył się u R. Blochmanna - budowniczego pierwszej gazowni w Niemczech. W tym samym roku oświetlenie gazowe pojawiło się w restauracji Złota Gęś na pl. Solnym. Natomiast 23 maja 1847 roku zapaliło się 758 latarni na Starym Mieście i na promenadzie wzdłuż fosy miejskiej. Latarnie gazowe na Ostrowie Tumskim i w Rynku działają do dnia dzisiejszego. Co wieczór rytualnie zapala je wrocławski latarnik w obowiązkowym cylindrze i czarnej pelerynie.
- Pierwsze latarnie elektryczne pojawiły się w Rynku w 1891 roku.
Zad. 3. Jest to słynna "krzycząca głowa" w murze południowej wieży katedry św. Jana na Ostrowie Tumskim. Czy potrafisz odnaleźć ją na zdjęciu? Potworne głowy lub twarze często umieszczano na ścianach kościołów, aby odstraszały złe moce.
Według legendy głowa należała do młodzieńca z ubogiej rodziny, który zakochał się w córce złotnika. Ten obiecał mu oddać mu rękę córki, ale dopiero wtedy, gdy zalotnik dorobi się odpowiedniego majątku. Po kilku latach chłopak wrócił bogaty do Wrocławia, ale złotnik odkrył, że majątek ten pochodzi z rozboju i ponownie odmówił ręki swej córki. Rozgniewany młodzian podłożył ogień pod dom złotnika, a następnie, chcąc lepiej widzieć efekt swojej zemsty, wbiegł na wieżę katedry i wyjrzał przez małe okienko. I wtedy spotkała go zasłużona kara - mury wieży zacisnęły się wokół jego szyi i pochłonęły go tak, że do dziś wystaje tylko głowa.