Zad. 1. Oto kilka liczb zapisanych tradycyjnymi cyframi chińskimi. 5022: 〥〇〢二 63: 〦〣 101: 〡〇〡 38: 〣〨 332: 〣三〢.
Co to za liczby? A = 〡〥〇, B = 〦〨三, C = 〧〣〥, D = 〢一〇〡
Jakie są zasady użycia cyfr w tym systemie?
Zad. 2. W tzw. wierszach sylabotonicznych, wzorowanych na starożytnych pieśniach istotny jest rozkład sylab akcentowanych. Oznaczając przez V sylabę akcentowaną, a przez v - sylabę bez akcentu, możemy zanotować rytm zdania "Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy i mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy." jako VvVvvVv|VVvvVv|vVVvvVv|VvVvVv. (Zwróćmy uwagę, że niektóre słowa nie mają akcentu i łączą się w tzw. zestroje akcentowe z sąsiednimi, a słowa dłuższe niż trzysylabowe noszą w polszczyźnie obok głównego dodatkowy akcent poboczny). Podaj przykładowe wypowiedzenie pasujące do schematu VvvVVvVvVv. Dodatkowo (bez punktów) możesz spróbować zrobić to samo w jakimś języku obcym.
Zad. 3. Na terenie dzisiejszej Polski mieszkało na przestrzeni dziejów wiele narodowości. Podaj pochodzenie nazw pięciu znanych miast, które nie są oryginalnie polskie.
Zadania z kwietnia dały po 3 pkt. Krystynie Lisiowskiej i Wojciechowi Tomiczkowi.
Tym samym najlepszymi ligowymi lingwistami są teraz:
- z 18,5 pkt. na 21 możliwych - Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy,
- z 17,5 pkt. - Wojciech Tomiczek, magister z Lipowej,
- z 12 pkt. - Juliusz Braun z LO św. Jadwigi w Kielcach.
Gratulujemy!
Zad. 1. A = 150, B = 683, C = 735, D = 2101, używany jest system dziesiętny i zapis od lewej do prawej. Dodatkowo gdy cyfry oznaczane pionowymi kreskami (1, 2, 3) występują obok siebie, co drugą obraca się o 90º, żeby uniknąć niejednoznaczności zapisu.
Zad. 2. Zgoda, a Bóg wtedy rękę poda.
Zad. 3. Np. Wałbrzych (z niem. Waldenburg = "leśny gród"), Malbork (z niem. Marienburg = "gród Marii"), Łańcut (z niem. Landshut = "strażnica kraju"), Gołdap (ze staropruskiego galdape = "rzeka w zagłębieniu"), Suwałki (litewskie, prawdopodobnie od susiwiłkai = "włóczęgi").