Zad. 1. We Wrocławiu zbudowano jedyny w Polsce blok mieszkalny z okresu PRL z dwupoziomowymi mieszkaniami. Jak jest tradycyjnie nazywany i gdzie się znajduje?
Zad. 2. To miejsce we Wrocławiu znane jest ze wspaniałych krzywych matematycznych. Co to za krzywe? Co to za miejsce? Gdzie znajdował się we Wrocławiu jego brat-bliźniak?
Zad. 3. Gdzie we Wrocławiu znajduje się ten pomnik i co upamiętnia?
NIE PRZED - NUTA - WIELKIE JABŁKO - TYSIĄC
JEDNOSTKA POLA - ZAIMEK - LICZEBNIK - TYSIĄC
W tym miesiącu punkty zdobyli:
- 3 pkt. - Daria Bumażnik (studentka chemii na UWr), Krystyna Lisiowska (redaktor z Warszawy), Artur (inżynier mechanik) i Mikołaj (GA PWr Wrocław) oraz Małgorzata (nauczycielka) i Michalina (SP Sadków) Mastalińscy, Wojciech Tomiczek (inżynier z Lipowej),
- 2,5 pkt. - Krzysztof Danielak (student informatyki na PWr).
Po 9 miesiącach trwania kolejnej edycji Ligi zadaniowej "Tropem wrocławskich skarbów" wyniki czołówki są następujące (na 27 możliwych punktów):
- 25,5 pkt. - Małgorzata, Michalina, Artur i Mikołaj Mastalińscy,
- 24,75 pkt. - Krystyna Lisiowska,
- 23,25 pkt. - Daria Bumażnik,
- 20,5 pkt. - Krzysztof Danielak,
- 19,5 pkt. Wojciech Tomiczek.
Zad. 1. Jedyny z czasów PRL (zbudowany w latach 1958-60) blok z dwupoziomowymi mieszkaniami nazywany mezonetowcem (z fr. maisonette - mieszkanie dwupoziomowe) stoi we Wrocławiu przy ul. Kołłątaja 9-12 (w pobliżu Dworca Głównego). Wzorowany jest na rozwiązaniach wprowadzonych do architektury przez "papieża modernizmu" , Szwajcara Le Corbusiera. Na parterze znajdują się sklepy, kolejne 6 kondygnacji zajmują dwupoziomowe mieszkania (dolny poziom to sfera dzienna - salon z kuchnią, poziom górny to sfera nocna - sypialnia z łazienką), każde ma swoją loggię, w której na górnym poziomie umieszczono balkon, a 7. kondygnację zajmują jednopoziomowe mieszkania z tarasami na dachu.
Zad. 2. Rozwiązanie rebusu to hala targowa (H - symbol wodoru, Ala, targ, O w A). Wrocławska Hala Targowa (ul. Piaskowa 17) zbudowana została w latach 1906-1908. Znana jest ze swojego modernistycznego żelbetowego sklepienia wspartego w głównej nawie na parabolicznych łukach o wysokości ponad 17 m. Było to pionierskie rozwiązanie architektoniczne w skali światowej. Bliźniacza hala powstała w tym samym czasie przy ul. Kolejowej. Podczas walk o Wrocław w 1945 hala została poważnie uszkodzona i ostatecznie wyburzona w 1973. Na jej miejscu urządzono boisko Zespołu Szkół Elektronicznych z ul. Piłsudskiego (obecnie Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście) oraz targowisko, które istniało do 2014.
Uwaga. W języku polskim ortograficznie poprawne są tylko formy żelbet (skrótowa) i żelazobeton (pełna). Forma "żelbeton" oznacza beton o konsystencji żelu.
Zad. 3. Chodzi o obelisk "Zalanym artystom" (ZA - LA - NY - M, AR - TY - STO - M) stojący na bulwarze Xawerego Dunikowskiego nad Odrą, w pobliżu starego gmachu Akademii Sztuk Pięknych. Pomnik projektu Beaty i Tomasza Urbanowiczów upamiętnia artystów poszkodowanych w Powodzi Tysiąclecia w 1997 roku. Został odsłonięty w dziesiątą rozcznice powodzi w 2007 roku.