Ian Stewart - matematyk, wykładowca na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, członek Królewskiego Towarzystwa Naukowego, znany na świecie popularyzator matematyki, współpracownik "Scientific American" i "New Scientist".
W listach do znajomej licealistki zainteresowanej matematyką (a później już studentki i naukowca) autor odpowiada na wiele ważkich i trudnych pytań, m.in. dlaczego matematyka jest ważną częścią naszej kultury i dlaczego warto ją uprawiać. Książka ta jest swoistym uaktualnieniem prób odpowiedzi na podobne pytania zawartych w Apologii matematyka Godfrey'a Hardy'ego - książce napisanej 70 lat temu.
Meg stawia swojemu przyjacielowi niełatwe pytania: Czy Bóg jest matematykiem? Czy matematycy z obcej cywilizacji, gdybyśmy ich kiedyś spotkali, myśleliby tak jak ziemscy? Jakie dowcipy opowiadają sobie młodzi matematycy? Czym zajmuje się matematyk? Jak postrzega piękno? Czy z uprawiania matematyki można odnieść wymierne korzyści? A Ian Stewart, znakomity naukowiec i popularyzator nauki, opowiada cierpliwie o tym, co, jak pisze, sam chciał wiedzieć, gdy był studentem. Podejmuje bardzo różne kwestie, od filozofii po sprawy praktyczne: co to jest matematyka i dlaczego warto ją uprawiać, jakie są związki między logiką i dowodami, jaką rolę w matematyce odgrywa elegancja i piękno, co się stanie z matematyką w przyszłości, jakie są drobne dziwactwa społeczności matematyków i wiele, wiele innych.
Jak zawsze wciągający styl renomowanego autora łączy w sobie cięty (brytyjski?) humor i zdolność trafiania w sedno sprawy. I nic nie traci ze swoich walorów w bardzo dobrym i niezwykle starannym polskim przekładzie. Książka bardzo żywo i jasno tłumaczy, dlaczego matematyka jest ważną częścią naszej kultury. To świetna lektura dla studentów i doktorantów, a także dla każdego, kogo ciekawi fascynujący, choć często tajemniczy świat matematyki. Na pewno z wielką przyjemnością przeczytają ją także niematematycy.
Pisarzom science fiction, którzy również wykonują zawód, wymagający oryginalności, zadaje się często pytanie: "Skąd bierzecie te zwariowane pomysły"? Standardowa odpowiedź brzmi: "Wymyślamy je". Pisałem powieści science-fiction i mogę się pod tym popisać. Ale autorzy powieści nie biorą swoich pomysłów z powietrza. Są zanurzeni w działalności, która sprzyja pojawianiu się pomysłów, na przykład czytają odpowiednie czasopisma i mają anteny nastrojone na najmniejszy nawet ślad pomysłu. Matematycy trafiają na pomysły w taki sam sposób. Czytają czasopisma matematyczne, myślą o zastosowaniach, mają anteny nastrojone na odpowiednią długość fali.
Nikt nie potrafiłby napisać lepiej, na czym naprawdę polega bycie matematykiem i w jaki sposób się nim zostaje. Prawdziwa perełka.
Ian Stewart zaprezentował nam szereg mądrych, błyskotliwych przemyśleń na temat tego, co robią matematycy i dlaczego to robią. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się matematyką lub naukami ścisłymi.
Jeśli jesteś rodzicem, przyjacielem lub partnerem kogoś, kto chciałby zostać matematykiem, albo kogoś, kto Twoim zdaniem powinien zostać matematykiem, a nawet kogoś, kto już jest matematykiem, kup temu komuś egzemplarz tej uroczej, niewielkiej książeczki. Jeśli zaś sam jesteś ciekaw, czym właściwie zajmują się matematycy i dlaczego to robią, kup tę książkę także sobie.
Wciągająca lektura dla każdego, kogo interesuje matematyka i to jak myślą matematycy.
Ian Stewart to znakomity przewodnik i mentor dla początkującego matematyka.