Paweł Kołodziejski, Robert Krzeszowiak
Polskie Gry Planszowe "Bociek"
ul. Wąwozowa 13, 32-031 Gaj k. Krakowa
tel. 501 286 064
Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00
To ciekawa, kolorowa gra dla osób w każdym wieku, wspaniała okazja do integracji i spędzania czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Dostarcza emocji i mądrej rozrywki, uczy, czym jest ryzyko i jak nim zarządzać. U dzieci rozwija umiejętności logiczne i matematyczne oraz przygotowuje do nauki czytania. Jest rekomendowana przez Pracownię Logopedyczną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Rozgrywka polega na dokładaniu trójkątnych kartoników do istniejącej już mozaiki, tak by ich boki pasowały kolorystycznie. Im więcej boków dopasujemy, tym więcej otrzymujemy punktów. Reguły można modyfikować na wiele sposobów: trójkąty można dokładać, tworząc określone kształty, grać na czas lub na fanty.
Gra rozwija:
- spostrzegawczość,
- koncentrację uwagi,
- cierpliwość,
- logiczne myślenie,
- umiejętności matematyczne,
- analizę i syntezę wzrokową.
- W trójkątnym kartonowym pudełku znajdują się 124 kartonowe, kolorowe trójkąty równoboczne, plansza punktacji, 6 pionków, instrukcja w języku polskim i angielskim. Każdy trójkąt jest podzielony wysokościami na 6 części, które pokolorowano na żółto, czerwono lub zielono.
- Grę rozpoczyna np. najmłodszy z graczy. W swojej turze każdy gracz losuje jeden kartonik i próbuje dopasować go do leżących już na stole tak, by boki sąsiednich trójkątów dopasować kolorami.
Punkty można zdobyć także za uzupełnianie większych figur (np. domknięcie jednego, dwóch lub trzech sześciokątów można zdobyć odpowiednio 8, 16 i 24 pkt).
Jeżeli po dołożeniu kartonika powstaje jeden lub dwa jednokolorowe trójkąty równoboczne, to za każdy z nich gracz dostaje jeden punkt i ma dodatkowy ruch.
Gra posiada kilka ciekawych wariantów. Można np. tworzyć jednokolorowe wielokąty i liczyć punkty za każdy bok takiego wielokąta,
albo dokładać trójkąty tak, aby stykały się w połowie długości boków oraz jednokolorowymi bokami.
- Gra kończy się, gdy do mozaiki nie można już dołożyć żadnego trójkąta. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów (nie zawsze jest to osoba, która wyłożyła najwięcej trójkątów).