Wooky Europe
West Kinderdijk 122F
2953 XW Alblasserdam, Netherlands
tel. +31 78 644 99 81, fax: +31 78 644 99 82
e-mail: info@wookyeurope.com
Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00
To klasyczne domino w nowej odsłonie wymagającej nie tylko odpowiedniej strategii, ale też znajomości czterech podstawowych działań arytmetycznych. Świetnie nadaje się do rozgrywek w rodzinnym gronie,dając szansę na wspólne wartościowe spędzenie, podczas którego dzieci mają mogą zdobywać i doskonalić biegłość w rachunkach pamięciowych. Gra doskonale sprawdzi się również na zajęciach wyrównawczych w szkole lub w świetlicy, gdzie w atmosferze zabawy uczniowie będą szlifować swoje umiejętności matematyczne. Przeznaczona jest dla dwóch, trzech lub czterech graczy.
W niedużym kartonowym pudełku znajduje się plastikowa wypraska, a w niej 60 drewnianych kamieni domina (w tym 3 mydła - klocki puste) i instrukcja. Na kamieniach znajdują się liczby nieprzekraczające 100, które można dokładać powyżej lub poniżej, po lewej lub po prawej stronie wybranego wyłożonego już kamienia. Dokładana liczba musi być wynikiem dowolnego z czterech działań wykonanego na dwóch sąsiadujących ze sobą liczbach znajdujących się na stole i wszystkie trzy liczby muszą leżeć w jednej linii.
- Wymieszane kamienie układa się na stole liczbami do dołu. Każdy z graczy losuje jeden kamień. Grę rozpoczyna ten, kto wybrał największą liczbę. Po losowaniu kamienie te trafiają z powrotem do puli.
- W zależności od wariantu gry zawodnicy ustalają, czy będą losowali po jednym kamieniu przed każdą turą, czy na początku gry wylosują wszystkie, które im przysługują. Rozpoczynający grę losuje jako pierwszy. Jeśli grają dwie osoby, każda losuje 12 kamieni, jeśli trzy - każda 10, a jeśli cztery osoby - każda 8.
- Pozostałe kości odkładamy jako pulę rezerwową do wykorzystania w sytuacji, kiedy gracze nie będą mogli wykorzystać swoich kamieni.
- Rozpoczynający grę wybiera jednen ze swoich kamieni i umieszcza na środku stołu.
- Każdy gracz w swojej turze może dołożyć kamień do leżących już na stole na prawo lub lewo, powyżej lub poniżej dwóch liczb, dla których oblicza wynik, ale w taki sposób, by wszystkie trzy liczby leżały w jednej linii. Kamienie można dokładać także do góry nogami.
- Przy wykładaniu kamienia obowiązuje zasada, że jedna ze znajdujących się na nim liczb musi być wynikiem działania na dwóch sąsiadujących ze sobą liczbach już leżących na stole.
- Jeśli gracz nie może wyłożyć żadnego kamienia, musi dobrać nowy z puli rezerwowej i na tym kończy swoją turę.
- Jeśli gracz wyłoży kamień, na którym obie liczby są wynikami dwóch niezależnych działań, ma prawo do dodatkowego ruchu.
- Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy wyłoży swój ostatni kamień i on zostaje zwycięzcą.
- Modyfikacja. Grę można ułatwić, zmieniając zasadę dokładania kamieni - nowy kamień może zawierać dwie liczby, które wraz z trzecią znajdującą się już na stole, tworzą wynik działania.