luty 2016

Data ostatniej modyfikacji:
2016-11-1

Zad. 1. Z poniższego diagramu wykreśl nazwy wrocławskich osiedli. Pozostałe litery czytane wierszami utworzą rozwiązanie. Podaj jego autorów. Nazwy osiedli mogą być wpisane pionowo, poziomo, ukośnie, w przód i wspak oraz mogą się krzyżować (tzn. te same litery mogą należeć do kilku nazw).

 

 

Zad. 2. Najsłynniejszy pomnik Galla Anonima (patrz zdjęcie poniżej) znajduje się w Parku Miejskim Városliget (obok kopii zamku Vajdahunyad) w Budapeszcie. Drugi - znacznie skromniejszy - jest we Wrocławiu. Podobno innych nie ma. Jaki był związek Galla Anonima z Wrocławiem? Gdzie znajduje się ten pomnik? Kto był na nim wcześniej upamiętniony?

Zad. 3. Gdzie we Wrocławiu znajduje się budynek zwany Hogwartem? Co się w nim obecnie mieści, a co było tu dawniej?

 

Wyniki:

W lutym zawodnicy zdobyli następujące liczby punktów:

  • 3 - Daria Bumażnik (II LO Jelenia Góra), Małgorzata Domagała (księgowa z Wrocławia), Krystyna Lisiowska (redaktor z Warszawy), Wojciech Tomiczek (inżynier z Lipowej)
  • 2,5 - Kamil Demczyszyn (Lotnicze Zakłady Naukowe Wrocław)
  • 2 - Dominik Zygmunt (student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ)
  • 1,75 - Krzysztof Danielak (student informatyki przemysłowej na PWr).

Po pięciu miesiącach Ligi prowadzą z wynikami:

  • 15 pkt. - Małgorzata Domagała
  • 14 pkt. - Krystyna Lisiowska
  • 13,75 pkt. - Wojciech Tomiczek
  • 12,75 pkt. - Daria Bumażnik.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi:

Zad. 1. Hasło brzmi: Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto. Jest to fragment "Wrocławskiej piosenki" śpiewanej przez Marię Koterbską. Autorem muzyki jest Jerzy Harald (prawdziwe nazwisko Jan Liersz), a autorką tekstu - jego żona Krystyna Wnukowska (prawdziwe nazwisko Eugenia Liersz).
Wykreślane nazwy osiedli: Bartoszowice, Biskupin, Borek, Brochów, Dąbie, Dworek, Gaj, Gajowice, Gałów, Gądów, Grabiszynek, Huby, Jagodno, Klecina, Kłokoczyce, Kowale, Kozanów, Krzyki, Księże, Kuźniki, Leśnica, Lipa (Piotrkowska), Marszowice, Maślice, Muchobór, Nadodrze, Nowy Dwór, Ołtaszyn, Ołbin, Opatowice, Oporów, Osobowice, Pawłowice, Pilczyce, Polanka, Popowice, Pracze, Psie Pole, Ratyń, Różanka, Sępolno, Stabłowice, Strachocin, Szczepin, Szczytniki, Tarnogaj, Widawa, WUWA, WUWA 2, Zacisze, Zakrzów, Złotniki, Zodiak, Żar, Żerniki.

 

Zad. 2. We Wstępie Gall Anonim zadedykował "Kronikę polską" między innymi biskupowi Żyrosławowi, który objął katedrę wrocławską w roku 1112. Kronika powstawała w latach 1112-1116. Anonim pisał w niej o Wrocławiu, że obok Krakowa i Sandomierza zaliczany jest do trzech głównych stolic Królestwa Polskiego. Bitwa, która miała miejsce na Psim Polu w 1109 roku, nie została w kronice opisana (znamy ją z późniejszej o 100 lat relacji Wincentego Kadłubka), ale w księdze III Gall Anonim pisał o wojnie Bolesława Krzywoustego z cesarzem Henrykiem V i o klęsce odniesionej przez Niemców (zapewne właśnie na Psim Polu).

Wrocławska tablica upamiętniająca postać Galla Anonima umieszczona jest na głazie narzutowym znajdującym się obecnie na dziedzińcu Liceum Ogólnokształcącego nr 1 (ul. Poniatowskiego 9). Wcześniej na kamieniu wykuty był napis ku czci Karla Friesena (1784-1814) współorganizatora ochotniczego korpusu majora Lützowa sformowanego we Wrocławiu do walk z Napoleonem. Napis głosił Dem Freiheitskämpfer Friesen geweiht vom Turngau Breslau, nad nim umieszczony był medalion z profilem Friesena wykonany z brązu oraz daty 1813-1913. Pomnik został wykonany przez Richarda Schipke (1874-1932) w 100 rocznicę wymarszu korpusu z miasta w 1813 roku. Karl Friesen zginął w walkach w 1814 roku, stając się bohaterem wielu utworów literackich. Głaz znajdował się przy Friesenplatz (dzisiejszy plac Westerplatte). W roku 1967 pomnik został przeniesiony na dziedziniec I LO, a wkrótce potem przekształcony w pomnik Galla Anonima. W miejscu  zdjętego medalionu Friesena umieszczono wykonaną przez Władysława Tumkiewicza (1922-1977) tablicę z napisem Gallowi Anonimowi kronikarzowi zarania naszych dziejów, przyjacielowi patriotyzmu, rzecznikowi rozdziału władzy kościelnej i świeckiej, piewcy piękna Dolnego Śląska i bohaterstwa oręża polskiego w walce z naporem. Natomiast wykuty w kamieniu niemiecki napis sławiący Friesena jest do dziś częściowo czytelny.

Zdjęcia pochodzą ze strony dolny-slask.org.pl

 

 

 

Zad. 3. Do miana wrocławskiego Hogwartu pretendują aż dwa budynki. Każdy należy do innej uczelni.

A) Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Szajnochy 7/9, dawniej Rynek Konny - Roßmarkt), dawny gmach Miejskiej Kasy Oszczędności (Sparkasse) i Biblioteki Miejskiej  (Stadtbibliothek). Zbudowano go w latach 1887-1891 według projektu ówczesnego miejskiego architekta Richarda Plüddemanna (twórcy mostu Grunwaldzkiego i Zwierzynieckiego oraz Hali Targowej, współpracownika Johanna Jaconsthala - projektanta dworca kolejowego Berlin-Alexanderplatz). Planowano połączyć tu zbiory różnych bibliotek miejskich, dlatego większość elementów konstrukcyjnych wykonano ze stali, aby bydynek był ognioodporny. Neogotycki wygląd miał nawiązywać do przechowywanych wiekowych księgozbiorów. Ostateczne koszty budowy okazały się wyższe niż przewidywano, dlatego na parter oddano bankowi miejskiemu, który mieścił się tu do 1931 roku, kiedy został przeniesiony do betonowego biurowca na zachodniej fasadzie Rynku. W 1946 roku bibliotekę przejął Uniwersytet Wrocławski.

B) Siedziba Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (ul. Prusa 53/55), dawna siedziba Szkoły Rzemiosł Budowlanych i Wyższej Szkoły Budowy Maszyn. Budynek powstał w latach 1902 - 1904 wg projektu Karla Klimma na podstawie idei nakreślonej przez Richarda Plüddemanna. Budynek pomyślany był jako "pomoc dydaktyczna" dla przyszłych techników budowlanych, do jego realizacji użyto nowoczesnych metod konstrukcyjnych i różnorodnych materiałów. Gmach ma średniowieczną bryłę i secesyjne dekoracje rzeźbiarskie. Po 1945 roku budynek był użytkowany przez Instytut Botaniczny UWr, Wydział Architektury PWr został tu przeniesiony w latach 1968-70.

 

Sami oceńcie, czy ładniejszy Hogwart ma Uniwersytet czy Politechnika. Podobno każdy ma taki Hogwart, na jaki sobie zasłużył.

Uniwersytet Wrocławski i wejście do jego Hogwartu

 

 

Politechnika Wrocławska i wejście do jej Hogwartu

 

Powrót na górę strony